
olga
zmijewska
com
Nazywam się Olga Żmijewska, jestem kobietą z obszarów wiejskich na krańcu Unii Europejskiej, a konkretnie z mazurskiej wsi Idzbark koło Ostródy. Sądzę, że to właśnie ten fakt biograficzny najbardziej określa i determinuje moje obszary zainteresowań i działań. Jest ich sporo i właśnie dlatego zdecydowałam się zebrać je na tej stronie, która zawiera przekierowania do moich różnych inicjatyw.
Jestem kulturoznawczynią, absolwentką wydziału Kulturoznawstwa Europejskiego Uniwersytetu „Viadrina” we Frankfurcie nad Odrą, gdzie pracuję obecnie nad rozprawą doktorską o Radio Maryja w kontekście społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

„Dobre życie jest sztuką.”
Witaj na mojej
stronie
osobistej!
Niemiecka uczelnia to nie przypadek, gdyż wątek polsko-niemiecki przeplata się przez niemalże całe moje życie. W 1990 roku, jako ośmiolatka wyemigrowałam z rodzicami do RFN, skąd po studiach wróciłam do Polski. Po 23 latach życia „w drodze i pomiędzy kulturami” w 2013 roku na stałe powróciłam do swojego rodzinnego Idzbarka. Przez cały okres emigracji utrzymywałam z nim bardzo bliski kontakt, gdyż mieszkali tu moi dziadkowie, których regularnie odwiedzałam.
W latach 2002-2018 pracowałam jako tłumaczka języków polski, niemiecki, angielski i francuski, w tym także jako tłumaczka przysięgła języka niemieckiego. Zebrałam niezwykle szerokie doświadczenie jako tłumaczka w biznesie, a także dla międzynarodowych kancelarii prawnych, dla organów wymiaru sprawiedliwości i policji w Polsce oraz dla Parlamentu Europejskiego. Ten etap zakończyłam wraz z ufundowaniem Fundacji Sztuka Wolności z poczuciem, że w zawodzie tłumaczki osiągnęłam wszystko, na czym mi zależało i co powodowało dalszy rozwój. Z ciekawością, radością i pokorą rozpoczęłam etap rozwijania siebie jako artystki, autorki, a także prezeski własnej organizacji.

W 2023 roku celebrowałam dwudziestolecie swojego aktywizmu społecznego w Idzbarku i regionie, gdzie działam m.in. na rzecz równouprawnienia płci, wyrównania szans osób zagrożonych marginalizacją oraz łączenia grup społecznych, które w swojej codzienności nie mają szans na spotkanie czy dialog. W Idzbarku byłam współzałożycielką dwóch stowarzyszeń i członkinią rady sołeckiej (przez jedną kadencją). Obecnie prowadzę ufundowaną przez siebie w 2018 roku Fundację Sztuka Wolności. Jestem ponadto członkinią Ostródzkiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Jodły”, niemieckiego towarzystwa na rzecz Narodów Zjednoczonych (Deutsche Gesellschaft für die Vereinten Nationen e.V.) oraz niemieckiego stowarzyszenia przyjaciół Kanta i Königsberga (Freunde Kants und Königsbergs e.V.).
Komunikuję się ze światem poprzez słowa i obrazy. Jestem autorką tekstów literackich i artykułów kulturoznawczych, ale także fotografii, w tym cyklów fotograficznych o Warmii i Mazurach. Jako inicjatorka i koordynatorka międzynarodowych projektów kulturalnych byłam zaangażowana m.in. w odbudowę pałacu rodu von Lehndorff w Sztynorcie na Mazurach. Z kolei w swoim vlogu/podkaście Wolno(ść) opowiadam o swoich przemyśleniach i doświadczeniach poruszając różne aspekty szeroko pojętej wolności i powołując się na bogatą bibliografię kulturoznawczą i psychologiczną. W marcu 2023 roku rozmowy vloga zostały wydane w postaci ilustrowanej moimi zdjęciami książki Wolno(ść). O dobrym życiu szytym na własną miarę.


W swoich aktywnościach nieustannie promuję odwrót brain drain, czyli powrót z emigracji do małych ojczyzn, który zyskał już własny termin brain gain.
Zakładki na tej stronie są podzielone według powyższych aktywności i inicjatyw, z których każda ma swoją odrębną stronę internetową. Zapraszam do zapoznania się z nimi. Aktualnie najbardziej rozbudowanym obszarem jest Fundacja Sztuka Wolności wraz z rosnącym stale kanałem YouTube Sztuka Wolności.

fotografia

Pod marką Crystal Palace Productions prowadzę galerię online swoich fotografii, które produkowane są w różnych technologiach (np. na papierze fotograficznym, ale także na płycie Dibond czy też pod szkłem akrylowym), w różnych formatach i – zawsze – w limitowanych edycjach.
Tutaj pragnę opowiedzieć o charakterze swojej twórczości, która obejmuje w dużej mierze krajobraz Warmii i Mazur.
Dlaczego?

aktywizm i działalność społeczna
Zagadnienia psychologii, pedagogiki i zaangażowania społecznego towarzyszą mi od liceum, a pedagogika była jednym z moich przedmiotów maturalnych. W klasie maturalnej, w Niemczech, byłam wolontariuszką Caritasu i wspierałam dzieci z rodzin uchodźczych w nauce języka niemieckiego. Jako studentka kulturoznawstwa z kolei rozpoczęłam swoje zaangażowanie w Idzbarku, gdzie od 2003 roku jako członkini Forum Kobiet Warmińsko-Mazurskich w trakcie ferii i wakacji prowadziłam zajęcia sportowe i taneczne dla kobiet i dziewcząt. Ta kobieca grupa została w 2007 roku przekształcona w Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Idzbark moja ojczyzna”, którego jestem współzałożycielką.
