Działalność naukowa,
publicystyczna, wydawnicza
Zabieram głos w sprawach dla mnie ważnych i publikuję/czytam publicznie teksty o tematyce społecznej w językach niemieckim i polskim. Moje teksty publikowały m.in. niemiecki tygodnik Der Spiegel (w wydaniu online), kwartalnik o kulturze Presto, kwartalnik VariArt, czasopismo o dziedzictwie kulturalnym Warmii i Mazur Masovia, a także Federacja na rzecz kobiet i planowania rodziny, która wyróżniła mój tekst o Czarnym Proteście w 2016 roku. Wydałam także własną książkę Wolno(ść). O dobrym życiu szytym na własną miarę. Jest to zbiór 30 rozmów z pisarką Agnieszką Kacprzyk, w których poruszamy tematy kulturoznawcze wokół wolności – na przykład temat relacji i małżeństwa, samotność i samodzielność, teorię gender, macierzyństwo, czy też psychoterapię i apostazję. Pod powyższym linkiem książkę można kupić w sklepie Fundacji Sztuka Wolności, gdzie jest do bezpłatnego pobrania rozmowa “Pusiocentryzm – życie i świat z kobiecej perspektywy”. Opowiadam o książce podczas spotkań autorskich, do których zapraszają mnie m.in. instytucje samorządowe czy biblioteki na terenie Polski. Zapraszam do kontaktu.
Wolno(ść) to także tytuł vloga i podcastu, na podstawie, których powstała książka Wolno(ść). O dobrym życiu szytym na własną miarę.


Od 2016 roku jestem członkinią olsztyńskiej grupy literackiej kobiet Półkowniczki, która spotyka się regularnie, aby dzielić się tekstami i przemyśleniami na zadany temat. Półkowniczki goszczą regularnie na różnych wydarzeniach kulturalnych w regionie – m.in. na festiwalu STN:ORT w Sztynorcie czy na festiwalu Miasto w Drodze, który co roku organizuje Teatr Węgajty. Można mnie tam spotkać i posłuchać moich tekstów.
W 2017 roku, w efekcie udziału w kursie pisania kreatywnego Mariusza Sieniewicza w olsztyńskim MOKu zaangażowałam się w tworzenie artzina Papierówka, którego byłam redaktorką naczelną w latach 2017-2019. Publikowałam tam także swoje teksty oraz prowadziłam wieczory literackie promujące kolejne wydania Papierówki.
W latach 2022-2024 w ramach Fundacji Sztuka Wolności organizowałam i prowadziłam slamy poetyckie w Olsztynie.
Obecnie pracuję nad rozwinięciem portalu Peaceandpussy.pl, który jest poświęcony tematyce szeroko pojętej kobiecości – w sensie pierwiastka kobiecego w ujęciu jungowskim oraz herstorii.
Poniżej znajdują się linki do wybranych tekstów
mojego autorstwa:
Die Deutschen durften ja wenigstens was einpacken (Spiegel Online)
Tutaj znajduje się link do artykułu, który ukazał się w niemieckim magazynie Spiegel Online.
Tym panom już dziękujemy – MY jako towarzystwo wzajemnej adoracji mężczyzn (wystąpienie podczas festiwalu Miasto w drodze, listopad 2023 r.)
Poniższy tekst powstał na zaproszenie do udziału w spacerze performatywnym Miasto w drodze współorganizowanym przez Teatr Węgajty i kobiecą grupę literacką Półkowniczki. Zaplanowane na 19 listopada 2023 roku wydarzenie odbywa się zaledwie miesiąc po wyborach...
20-20 (VariArt nr. 03/2021 (52))
W roku dwadzieścia-dwadzieścia świat stanął. Był wczesny marzec. Pomimo naszych ostrzeżeń wnuczek mojej fantomowej prawie-sąsiadki przyleciał na urlop do swojego Heimatu – tylko po to, aby posilić się przed całonocną podróżą powrotną w wypożyczonym pośpiesznie Oplu....
Orange the world (wystąpienie o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet, 25.11.2019 r. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie)
25 listopada 2019 r. warszawski klub Soroptimist International zainaugurował akcję „Orange the World” mającą na celu eliminację przemocy wobec dziewcząt i kobiet. W ramach inauguracji klub zorganizował w budynku Zachęty Narodowej Galerii Sztuk Pięknych w Warszawie...
Książka Wolno(ść). O dobrym życiu szytym na własną miarę
https://sztukawolnosci.org.pl/ksiazka-wolnosc/
Pałac w Sztynorcie – centrum i peryferia (czasopismo Masovia, tom 20/2023)
Od stycznia 2019 r. mam przyjemność (a także odpowiedzialność) uczestniczyć w grupie roboczej „Sztynort” pracującej na rzecz odbudowy i ponownego użytkowania pałacu w Sztynorcie. Pokaźny kompleks pałacowy obejmujący zabytkowy park i zabudowania gospodarcze przed II...
Blog PEACE&PUSSY
Blog Peace & Pussy – kliknij tutaj

fotografia

Pod marką Crystal Palace Productions prowadzę galerię online swoich fotografii, które produkowane są w różnych technologiach (np. na papierze fotograficznym, ale także na płycie Dibond czy też pod szkłem akrylowym), w różnych formatach i – zawsze – w limitowanych edycjach.
Tutaj pragnę opowiedzieć o charakterze swojej twórczości, która obejmuje w dużej mierze krajobraz Warmii i Mazur.
Dlaczego?

aktywizm i działalność społeczna
Zagadnienia psychologii, pedagogiki i zaangażowania społecznego towarzyszą mi od liceum, a pedagogika była jednym z moich przedmiotów maturalnych. W klasie maturalnej, w Niemczech, byłam wolontariuszką Caritasu i wspierałam dzieci z rodzin uchodźczych w nauce języka niemieckiego. Jako studentka kulturoznawstwa z kolei rozpoczęłam swoje zaangażowanie w Idzbarku, gdzie od 2003 roku jako członkini Forum Kobiet Warmińsko-Mazurskich w trakcie ferii i wakacji prowadziłam zajęcia sportowe i taneczne dla kobiet i dziewcząt. Ta kobieca grupa została w 2007 roku przekształcona w Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Idzbark moja ojczyzna”, którego jestem współzałożycielką.
